7th Asian Film Awards (Eddie Garcia and Nora Aunor WIN Best Actor and Actress!) | Movies | PinoyExchange


Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Administrator
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Cavite

    7th Asian Film Awards (Eddie Garcia and Nora Aunor WIN Best Actor and Actress!)

    from ABS-CBN News:

    MANILA, Philippines -- Philippine film veterans Nora Aunor and Eddie Garcia are nominated for top honors in this year's 7th Asian Film Awards.

    Dubbed the country's "Superstar," Aunor is nominated as Best Actress for her portrayal as a Badjao midwife in the internationally acclaimed film "Thy Womb" by Brillante Mendoza.

    Aunor will be competing in the category with actresses Cho Min-soo for her role in "Pieta" (South Korea); Golshifteh Farahani, "The Patience Stone" (Afghanistan); Gwei Lun-mei, "GF*BF" (Taiwan); and Hao Lei, "Mystery" (China).

    Composite picture of Eddie Garcia and Nora Aunor

    The Filipina actress, whose career spans five decades, was recently honored with the same award at the local Metro Manila Film Festival, also for her role in the same film.

    Last year, Aunor and Mendoza were also recognized for their work in "Thy Womb" in various international film festivals, including those held in Toronto, Venice and Dubai.

    Garcia, meanwhile, is nominated in the 2013 Asian Film Awards as Best Actor for his portrayal of an elderly gay man in the independent film "Bwakaw" by Jun Robles Lana.

    The veteran actor will compete in the category with actors Joseph Chang, for his role in "GF*BF*" (Taiwan); Choi Min-sik, "Nameless Gangster: Rules of the Time" (South Korea); Tony Leung Ka Fai, "Cold War" (Hong Kong); and Liu Ye, "The Last Supper" (China).

    Last year, "Bwakaw" was pushed by film critics and fans alike to compete in the Best Foreign Feature Film category of the 85th Academy Awards (Oscar).

    The Oscar bid was preceded by numerous recognitions for the film and Garcia, including his Best Actor win at the 2012 Cinemalaya Independent Film Festival and the film's screening at last year's Toronto International Film Festival.

    At the 6th Asian Film Awards last year, actress-comedienne Eugene Domingo won the People's Choice award for her performance in the Marlon Rivera film "Ang Babae sa Septic Tank". Filipina actress Shamaine Buencamino, meanwhile, took home the Best Supporting Actress award for her role in "Niño".

    Presented by the Hong Kong International Film Festival Society, the 7th Asian Film Awards will announce the winners in Hong Kong on March 18.

  2. #2
    Administrator
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Cavite
    Best Film

    “Drug War” (Mainland China)
    “Gangs of Wasseypur, Part 1 & 2” (India)
    “Mystery” (Mainland China)
    “Outrage Beyond” (Japan)
    “Pieta” (South Korea)

    Best Director

    Anurag Kashyap, “Gangs of Wasseypur, Part 1 & 2” (India)
    Abbas Kiarostami, “Like Someone in Love” (Japan/France/Iran)
    Kim Ki-duk, “Pieta” (South Korea)
    Takeshi Kitano, “Outrage Beyond” (Japan)
    Lou Ye, “Mystery” (Mainland China)

    Best Actor

    Joseph Chang, “GF*BF” (Taiwan)
    Choi Min-sik, “Nameless Gangster: Rules of the Time” (South Korea)
    Eddie Garcia, “Bwakaw” (Philippines)
    Tony Leung Ka-fai, “Cold War” (Hong Kong)
    Liu Ye, “The Last Supper” (Mainland China)

    Best Actress

    Nora Aunor, “Thy Womb” (Philippines)
    Cho Min-soo, “Pieta” (South Korea)
    Golshifteh Farahani, “The Patience Stone” (Afghanistan)
    Gwei Lun-mei, “GF*BF” (Taiwan)
    Hao Lei, “Mystery” (Mainland China)

    Best Newcomer

    Chien Man-shu, “When a Wolf Falls in Love With a Sheep” (Taiwan)
    Masahiro Higashide, “The Kirishima Thing” (Japan)
    Huang Yu-siang, “Touch of the Light” (Taiwan)
    Kim Sung-kyun, “Nameless Gangster: Rules of the Time” (South Korea)
    Qi Xi, “Mystery” (Mainland China)

    Best Supporting Actor

    Ha Jung-woo, “Nameless Gangster: Rules of the Time” (South Korea)
    Ryo Kase, “Like Someone in Love” (Japan/France/Iran)
    Nawazuddin Siddiqui, “The Answer Lies Within” (India)
    Chapman To, “Diva” (Hong Kong)
    Rhydian Vaughan, “GF*BF” (Taiwan)

    Best Supporting Actress

    Jun Ji-hyun, “The Thieves” (South Korea)
    Kim Hye-soo, “The Thieves” (South Korea)
    Li Lieh, “Together” (Taiwan)
    Qin Lan, “The Last Supper” (Mainland China)
    Makiko Watanabe, “Capturing Dad” (Japan)

    Best Screenwriter

    Anand Gandhi, “Ship of Theseus” (India)
    Kohei Kiyasu, Daihachi Yoshida, “The Kirishima Thing” (Japan)
    Mei Feng, Yu Fan, Lou Ye, “Mystery” (Mainland China)
    Wai Ka-fai, Yau Nai-hoi, Ryker Chan, Yu Xi, “Drug War” (Mainland China)
    Yun Jong-bin, “Nameless Gangster: Rules of the Time” (South Korea)

    Best Cinematographer

    Touraj Aslani, “Rhino Season” (Iraqi Kurdistan/Turkey)
    Choi Young-hwan, “The Thieves” (South Korea)
    Rajeev Ravi, “Gangs of Wasseypur, Part 1 & 2” (India)
    Katsumi Yanagijima, “Like Someone in Love” (Japan/France/Iran)
    Zhang Li, Ma Cheng, “The Last Supper” (Mainland China)
    Best Production Designer
    Cho Hwa-sung, “Nameless Gangster: Rules of the Time” (South Korea)
    Bahman Ghobadi, Ali Daryai, “Rhino Season” (Iraqi Kurdistan/Turkey)
    Wasiq Khan, “Gangs of Wasseypur, Part 1 & 2” (India)
    Man Lim-chung, “The Silent War” (Mainland China/Hong Kong)
    Yee Chung-man, Eric Lam Chi-kiu, “The Last Tycoon” (Mainland China/Hong Kong)

    Best Composer

    Pritam Chakraborty, “Barfi!” (India)
    Jo Yeong-wook, “Nameless Gangster: Rules of the Time” (South Korea)
    Peyman Yazdanian, Johann Johannsson, “Mystery” (Mainland China)
    Keiichi Suzuki, “Outrage Beyond” (Japan)
    Koji Ueno, “The Floating Castle” (Japan)

    Best Editor

    Takeshi Kitano, Yoshinori Ohta, “Outrage Beyond” (Japan)
    Mototaka Kusakabe, “The Kirishima Thing” (Japan)
    Valerie Loiseleux, “Rhino Season” (Iraqi Kurdistan/Turkey)
    David Richardson, Allen Leung, “Drug War” (Mainland China)
    Shin Min-kyung, “The Thieves” (South Korea)

    Best Visual Effects

    Chas Chau, Lewis Chan, Benson Poon, Johnny Lin, “When a Wolf Falls in Love With a Sheep” (Taiwan)
    Kwak Tae-yong, Hwang Hyokyun, Lim Jung-hoon, “Doomsday Book” (South Korea)
    Farbod Khoshtinat, “Rhino Season” (Iraqi Kurdistan/Turkey)
    Lee In-ho, Je Young-ho, “Soar Into the Sun” (South Korea)
    Katsuro Onoue, Tetsuo Oya, Atsuki Sato, Minami Tsujino, “The Floating Castle” (Japan)

    Best Costume Designer

    Chen Xue-bing, Zhong Jia-ni, “The Last Supper” (Mainland China)
    Jessie Dai Mei-ling, Chan Chi-man, “The Last Tycoon” (Mainland China/Hong Kong)
    Kwak Jung-ae, “A Werewolf Boy” (South Korea)
    Man Lim-chung, “The Silent War” (Mainland China/Hong Kong)
    Mitsuru Otsuka, Kazuta Matsunaga, Akihiko Inamura, “The Floating Castle” (Japan)

  3. #3

  4. #4

  5. #5
    Administrator
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Cavite
    So proud our two legendary actors both won!

  6. #6
    Administrator
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Cavite

    Full List of Winners:

    Best Film
    “Mystery” (Mainland China)

    Best Director
    Takeshi Kitano, “Outrage Beyond” (Japan)

    Best Actor
    Eddie Garcia, “Bwakaw” (Philippines)

    Best Actress
    Nora Aunor, “Thy Womb” (Philippines)

    Best Newcomer
    Qi Xi, “Mystery” (Mainland China)

    Best Supporting Actor
    Nawazuddin Siddiqui, “The Answer Lies Within” (India)

    Best Supporting Actress
    Makiko Watanabe, “Capturing Dad” (Japan)

    Best Screenwriter
    Mei Feng, Yu Fan, Lou Ye, “Mystery” (Mainland China)

    Best Cinematographer
    Touraj Aslani, “Rhino Season” (Iraqi Kurdistan/Turkey)

    Best Production Designer
    Bahman Ghobadi, Ali Daryai, “Rhino Season” (Iraqi Kurdistan/Turkey)

    Best Composer
    Pritam Chakraborty, “Barfi!” (India)

    Best Editor
    Mototaka Kusakabe, “The Kirishima Thing” (Japan)

    Best Visual Effects
    Farbod Khoshtinat, “Rhino Season” (Iraqi Kurdistan/Turkey)

    Best Costume Designer
    Man Lim-chung, “The Silent War” (Mainland China/Hong Kong)

  7. #7
    Napakalaking sampal sa Philippine Cinema Industry toh, I didn't even notice that they recognize these two outstanding veterans, Just Like at The PMPC Angel Locain and E.R Estregan won against Nora Aunor and Eddie Garcia.

  8. #8

  9. #9

  10. #10

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  


The Beguiled

The Beguiled

Movies Featured Promo

Sub title

The Official 2017 PEx Movie Challenge
A New Year! Brand New Set of Challenges! Join in the fun! view more


Watch New Trailers

Watch New Trailers